Jak zachęcić dziecko do czytania?
O tym, ile dobrego niesie ze sobą czytanie, można napisać książkę. Ta prosta czynność wpływa na nas pod wieloma względami – pobudza wyobraźnię, zwiększa zasób słów, poprawia znajomość gramatyki, daje rozrywkę, dostarcza wiedzę, pozwala się relaksować, wpływa na szybkość uczenia się, pozwala funkcjonować w dorosłym życiu… Można by tutaj wymieniać i wymieniać. Rodzicom często zależy, by ich dzieci chętnie czytały, nawet jeżeli sami tego nie robią. Jak zachęcić do czytania od najmłodszych lat?
Dziecko nie lubi czytać – co robić?
Niektórzy rodzice już na samym początku edukacji malucha stają przed pewnym problemem – ich dziecko nie lubi czytać… Na wstępie chcemy Was uspokoić – nawet jeżeli dziecko w wieku 6, 7 czy 9 lat nie przepada za książkami, wcale to nie oznacza, że tak już zawsze będzie. Wielu rodziców opowiada, jak musieli wręcz zmuszać pierwszo- lub drugoklasistów do czytania, a w trzeciej klasie nie sposób ich było oderwać od lektury. Stosunek do czytania, jak wiele innych rzeczy w rozwoju dziecka, ulega zmianom. Jeżeli więc obserwujemy niechęć do słowa pisanego, lepiej nie naciskać, szukać alternatyw i czekać.
Można zaproponować maluchowi komiksy. Współcześnie na rynku znajdziemy bogatą ofertę tytułów, odpowiednich nawet dla 5-latków. Komiksy mają dużo obrazków i mało tekstu pisanego. To bardzo przystępna dla dzieci forma. Jeżeli ją polubią, z wiekiem będą czytać coraz poważniejsze i coraz dłuższe dzieła, a stąd już naprawdę niedaleka droga to zapałania miłością do zwykłych książek, które przecież także przedstawiają nam jakąś historię, jednak już bez obrazków.
Komiksy dla dzieci, które warto kupić >>
Dobrze też mieć świadomość, że różni ludzie mają różną percepcję. Jedni wolą czytać, inni wolą słuchać. Może być tak, że Wasze dziecko po prostu kiepsko chłonie informacje poprzez czytanie i raczej będzie wolało sięgać po audiobooki, filmiki czy podcasty. A na to już nie ma rady.
Jak zachęcić dziecko do czytania?
Jeżeli chcecie zawczasu zadbać o dobre nawyki, zacznijcie już w wieku niemowlęcym 😊. Nic tak dobrze nie uczy pewnych postaw, jak modelowanie. Dlatego trzeba zwrócić na dwie uwagi.
Po pierwsze – czytajcie dziecku jak najczęściej. Uczyńcie z tego Waszą wieczorną rutynę. Wspólne czytanie niesie ze sobą całą masę korzyści. Pozwala również się wyciszyć przed snem. Jeżeli macie w domu niemowlaka, oglądajcie razem proste książeczki obrazkowe, tak często, jak to możliwe. Nic nie stoi na przeszkodzie, by już wtedy uczynić z tego wieczorną rutynę.
Z czasem wspólnie czytane książeczki będą coraz dłuższe. W wieku kilku lat możecie się zdecydować na czytanie naprawdę dużych książek, po jednym rozdziale dziennie. Nawet nie zauważycie, kiedy sami się wciągnięcie i będziecie z niecierpliwością wyczekiwać dalszych losów bohaterów 😉. No chyba, że nie lubicie za bardzo książek… I tutaj przechodzimy do kolejnej kwestii.
Po drugie – dawajcie dziecku przykład. Jeżeli rodzice w ogóle nie czytają książek, szanse na zapałanie przez dziecko miłością do książek są na pewno niższe, niż w przypadku, gdy podopieczni mogą obserwować takie zachowanie wśród bliskich. Zapewne niektórzy sięgają po lekturę, gdy dzieci już śpią, bo ciężko jest się skupić w rodzinnym rozgardiaszu. Może warto to zmienić i jeżeli lubicie czytać, to zerkajcie do książki nawet na 15 minut, gdy maluchy siedzą akurat przed telewizorem.
Podsumowując, aby zachęcić dzieci do czytania, trzeba po prostu… czytać! Czytać z dziećmi, czytać samemu, podsuwać różne książki i traktować je jako codzienną rutynę.