Jak przewozić w pociągu małe dziecko?
Planujecie podróż pociągiem z małym dzieckiem? Sprawdźcie, na jakie udogodnienia można liczyć i co warto ze sobą wziąć. A co najważniejsze — jak takiego malucha przewozić? Czy konieczny jest fotelik?
Czym zająć dziecko w pociągu? Gry słowne, książki i inne >>
Zniżka na małe dziecko w pociągu
Dzieci poniżej 4. roku życia podróżują pociągami za darmo. Mimo to konieczne jest zakupienie specjalnego biletu za 0 złotych. Starsze dzieci mogą liczyć na upust 37%. Specjalna zniżka przewidziana jest dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny – to dodatkowe 30%, które łączy się z innymi ulgami ustawowymi, jeżeli podróżują dwie osoby. Na przykład — dziecko powyżej 4. roku życia z Kartą Dużej Rodziny podróżujące z innym członkiem rodziny może liczyć na 67% zniżki.
Sprawdźcie, czy w Waszym pociągu jest specjalny przedział dla podróżujących z dziećmi — zapytajcie o to konduktora bądź w kasie biletowej. Taki przedział znajdziecie w większości pociągów PKP.
Rodzice podróżujący z dzieckiem poniżej 16. roku życia mogą zakupić bilet rodzinny, o 30% tańszy. Ulga obowiązuje wyłącznie w przypadku podróży z dzieckiem, jeżeli z jakichś względów podopieczny musiałby wcześniej wysiąść, za ostatni odcinek trasy należy zapłacić pełną cenę biletu.
Przewożenie wózka dziecięcego w pociągu
Jeżeli zabieracie w podróż wózek dla dziecka, może się to wiązać z opłatami – to bagaż specjalny. W przypadku większości przewoźników to zazwyczaj opłata zryczałtowana na poziomie 4-5 złotych (PKP Intercity, Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie, Koleje Małopolskie i tak dalej). W przypadku Kolei Mazowieckich, PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście i Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie przewóz jest bezpłatny.
Są jednak od tej zasady wyjątki. Jeżeli wózek jest złożony i umieszczony w przestrzeni pod lub nad siedzeniem, nie zapłacimy za jego przewóz. Nie zapłacimy również wtedy, gdy w wózku podróżuje dziecko. Nosidełko oraz fotelik można przewozić za darmo.
W czym przewozić dziecko w pociągu?
Zastanawiacie się, w czym powinno być przewożone dziecko w pociągu? Chodzi tu oczywiście o niemowlaki, ponieważ starsze dzieci zapewne będą bardzo zainteresowane otoczeniem i ciężko będzie je jakkolwiek usadzić 😉. Najlepszym rozwiązaniem będzie nosidełko (tak zwana „łupina”). Niemowlak poprawnie zapięty w nosidełku jest bezpieczny i może w nim wygodnie spać, oglądać krajobraz za oknem lub bawić się czymś. Kołysanie pociągu może nawet dorosłego wytrącić z równowagi, lepiej więc maleństwo dobrze zabezpieczyć. Hamowanie zazwyczaj odbywa się w sposób łagodny, ale nigdy nie wiadomo. Pamiętajcie, by dziecko nie przebywało w nosidełku dłużej niż 2 godziny – po tym czasie należy maleństwo wyciągnąć i zmienić pozycję.
Nie polecamy noszenia małego dziecka na rękach w pociągu. Czasem pociąg kołysze się mocniej niż zwykle albo zaczyna nieoczekiwanie hamować i łatwo można stracić równowagę. Bezpieczniej będzie tutaj skorzystać z chusty lub nosidła >>. Dzięki takiemu rozwiązaniu zawsze można się łapać rękami foteli bądź uchwytów, by utrzymać równowagę.
Jeżeli nie macie nosidełka albo z pewnych względów nie możecie go zabrać w podróż pociągiem, to właśnie chusta lub nosidło będą dobrym i wygodnym rozwiązaniem. Pozwolą się Wam sprawnie i bezpiecznie przemieszczać z maleństwem, zapewniając mu komfort bliskości.
Przewożenie maleństwa w wózku z gondolą może być ciężkie ze względu na brak miejsca. Sprawdzi się to wyłącznie na krótkich trasach, gdzie możemy postać chwilę w otwartym przedziale. Tam, gdzie są miejsca siedzące, nie będzie możliwości usadowić się tak, by nie blokować przejścia.