Co zamiast chrztu?
Zapewne niektórzy z rodziców stają przed dylematem, czy posyłać dziecko do komunii. Jak się okazuje, coraz więcej osób rezygnuje także z chrztu. Decydując się na taki krok, rodzice odczuwają pewną pustkę – sakrament ten wiązał się z imprezą rodzinną, która była przypieczętowaniem pojawienia się młodego człowieka na świecie i powitaniem go w gronie najbliższych. Czy rodzice, którzy nie chrzczą dzieci, muszą się pożegnać również z tym symbolicznym powitaniem? Na szczęście nie.
Co można zorganizować zamiast chrztu?
Opcje są dwie, a każdą z nich można spersonalizować. Rodziny decydują się na ceremonię nadania imienia, albo humanistyczną ceremonię. Można do ich realizacji zamówić specjalnego mistrza ceremonii lub poprowadzić osobiście. Naming day, czyli ceremonia nadania imienia ma bardziej powszedni charakter, a uroczystość humanistyczna jest bardziej formalna.
Ceremonia nadania imienia / naming day
To zwyczaj zapożyczony ze Stanów Zjednoczonych, ale coraz bardziej popularny także w Europie. To przyjęcie przypominające urodziny, na którym podkreśla się znaczenie imienia nowego członka rodziny i wita go wśród rodziny. Można wybrać także rodziców honorowych, którzy zadeklarują pomoc w wychowaniu potomka. Ważnym elementem uroczystości jest odczytanie znaczenia imienia i podkreślenie cech, które chcielibyśmy w naszym dziecku pielęgnować. Taką imprezę można też zorganizować z jakimś motywem przewodnim, na przykład marinistycznym. Bez trudu dostaniecie dekoracje związane z morzem, dziecko można ubrać w coś w paski, a także nawiązać w przemowie do morskich powiedzeń. Na przykład ,,Niech Twoje życie będzie pełne pomyślnych wiatrów”. Taka impreza na pewno zostanie w Waszej pamięci, a w przyszłości miło będzie oglądać zdjęcia.
Ceremonia humanistyczna / dedykacji
Dla tego rodzaju uroczystości przewidziany jest bardziej formalny i symboliczny przebieg. Osoba prowadząca ceremonię ma za zadanie uhonorować także rodziców, wyraźnie zaznaczyć zmianę, jaka w ich życiu nastąpiła. W przemówieniu powinna pojawić się informacja o tym, jakie wartości są dla rodziców ważne oraz obietnica z ich strony, że właśnie w takim duchu wychowają swoje dziecko. Wybiera się także rodziców honorowych, którzy mają za zadanie pomóc w wychowaniu odpowiedzialnego człowieka, żyjącego w poszanowaniu praw. Podczas tej uroczystości rodzice, trzymając w dłoni świece, wspólnie zapalają trzecią świecę. Ma to symbolizować stworzenie przez nich nowego życia.
W obu przypadkach przyjęte jest, że później odbywa się rodzinny obiad. Można zorganizować to w zaciszu domowym lub w wynajętym lokalu. Jeżeli nie chcecie zatrudniać mistrza ceremonii, rolę tę może doskonale wypełnić dziadek, babcia lub rodzeństwo rodziców. Nawet osoby sceptycznie nastawione do takich form witania dziecka w rodzinie często po zakończeniu są zachwycone. W porównaniu z chrztem takie imprezy mają bardziej indywidualny charakter, oryginalny przebieg i są naprawdę wzruszające.