Dzieci z podwójnym nazwiskiem – jaka kolejność jest poprawna?
W świetle przepisów polskiego prawa, dziecko może nosić nazwisko dwuczłonowe. Nie mogą to jednak być przypadkowe nazwiska, czy nawet te pochodzące od dalszej rodziny. Może to być wyłącznie: nazwisko matki, ojca lub małżonka jednego z rodziców (gdy nie jest on / ona rodzicem dziecka). Jaka kolejność nazwisk jest poprawna?
Podwójne nazwisko dziecka – kolejność
Choć w przepisach mowa jest o nazwisku dwuczłonowym powstałym z połączenia nazwiska matki z nazwiskiem ojca, w rzeczywistości o kolejności decydują rodzice i nie ma odgórnie przyjętej zasady. Kluczowe tutaj jest złożenie zgodnego oświadczenia. W przypadku braku takiego oświadczenia dziecko otrzyma podwójne nazwisko z nazwiskiem matki na początku. Jeżeli rodzice mają nazwisko dwuczłonowe, tylko pierwszy człon nazwiska będzie brany pod uwagę. Powyższe sytuacje mają miejsce tylko wtedy, gdy rodzice mają różne nazwiska. Kwestię nadawania nazwisk potomkom ustala się w momencie ślubu lub podczas procedury uznania ojcostwa, przed porodem lub po porodzie. Można jednak te decyzje zmienić w trakcie rejestrowania dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego (za obopólną zgodą).
Dziecko może w nazwisku dwuczłonowym mieć również nazwisko małżonka jednego z rodziców. Kiedy taka sytuacja może mieć miejsce? Na przykład gdy jeden z rodziców nie żyje lub wyrazi zgodę na to, by jego potomek nosił nazwisko drugiego rodzica oraz jego małżonka – mowa tu o sytuacji, gdy matka lub ojciec dziecka żyje w związku małżeńskim z kimś innym niż drugi rodzic i to właśnie ona / on będzie sprawował opiekę nad dzieckiem.
Po co nadawać dziecku dwuczłonowe nazwisko?
Ostatnimi czasy Polki i Polacy odchodzą od pewnych utartych zwyczajów. Dawniej prawie zawsze kobieta przyjmowała nazwisko męża, dziś już niekoniecznie. Nie jest rzadkością, gdy kobieta zmienia nazwisko kilkukrotnie, biorąc ślub kolejny raz lub pozostaje przy swoim nazwisku panieńskim (czasem ku niezadowoleniu męża), a dziecko otrzymuje nazwisko ojca. Może to powodować utrudnienia podczas podróży! Znane są bowiem przypadki robienia problemów ze strony służby celnej. W takich sytuacjach tylko okazanie aktu urodzenia może wyjaśnić sprawę. Dawniej można było również spotkać się z problemami w szpitalach, jednak w dobie cyfryzacji te przypadki są coraz rzadsze.